Disent

Boj za slobodu ich neraz stál zamestnanie, spoločenské postavenie či zdravie. Pre snahu o transformáciu Československa na demokratickú krajinu skončili vo väzení, živorili a pre ich odvážne činy trpeli celé rodiny. Mnohí sa pre bezmocnosť rozhodli radšej rodnú krajinu opustiť, čím sa ocitli v absolútnej nemilosti vládnej moci.

Slovenský protikomunistický odboj alebo disent zohral pri strhávaní totalitných okov dôležitú úlohu. Herci, umelci, intelektuáli, ale aj obyčajní ľudia z celej krajiny spoločne porazili režim, ktorý roky trestal za názory a nesúhlas.

Ich životy dokumentujú nielen vlastné autentické spomienky, ale aj stovky strán vyšetrovacích spisov v archívoch bývalej Štátnej bezpečnosti či výpovede najbližších spolupracovníkov.

Web Slovenský disent nenahrádza encyklopédie či historické publikácie. Pútavým a atraktívnym spôsobom sa snaží súčasným i budúcim generáciám priblížiť úskalia života v časoch neslobody na pozadí príbehov tých, ktorí proti nej bojovali. Zároveň neopomína dôležité fakty a udalosti súvisiace s prelomovými historickými udalosťami. Cieľom projektu je dostať informácie o slovenských disidentoch do povedomia širokej verejnosti, z ktorej dnes už výrazná časť udalosti pred Novembrom ’89 nezažila na vlastnej koži.

Prostredníctvom článkov, videí, fotografií a podcastov spoznajte lokálne osobnosti i notoricky známe tváre a získajte komplexný obraz o tom, ako sa žilo v časoch, keď sa vo veľkom „súdruhovalo“.